Runjača-muljača je naprava za runjenje i gnječenje (muljanje) grožđa. Centrifugalne motorne runjače-muljače gnječe bobice grožđa na način da ih snagom centrifugalne sile bacaju na plašt te naprave. Pritom dio sjemenki iz bobice puca, pa iz njih u mošt lakše prelaze taninske i druge gorke sastavine. Od pravilnog izbora runjača-muljače i odgovarajuće regulacije brzine okretanja bubnja (ili valjaka), u velikoj mjeri ovisi kakvoća budućeg, poglavito bijelog vina. Zbog toga, se sve više koriste muljače s valjcima, (različita promjera i veličine, a to znači i različita učinka), kojima pogon također može biti ručni ili motorni i kod kojih se namještanjem valjaka i brzine okretaja također utječe na kapacitet, ali i na kvalitetu rada. Mnogi su enolozi, kada se proizvodi bijeli mošt, ovaj primarni postupak vinifikacije, tj. r. i m. u cijelosti izostavili, već grožđe bez predhodnog runjenja i muljanja odmah tiješte. Korisni učinak (randman) je manji (oko 10 i više %), ali je zato kakvoća mošta, a kasnije i vina, bolja.

1. Muljača na ručni pogon s valjcima 2. Ručna muljača se obično postavlja na posebno pripremljeni stalak 3. Motorna runjača-muljača
Muljača na ručni pogon s valjcima. Izrađuje se u više veličina i to s valjcima od 280 do 310 mm, promjera valjaka od 95 do 106 mm, težina varira od 28 do 35 kg, s učinkom od 1000 do 1100 kg/h. Ručna muljača se obično postavlja na posebno pripremljeni stalak.
Motorna runjača-muljača: dimenzije koša (duljina x širina x dubina): 1000 mm x 560 mm x 350 mm.
Dimenzije cijelog stroja su 1500 x 650 x 720 mm.
Uz elektromotor (monofazni i trofazni kW 0,55) moguć je i ručni pogon. Težina sa zamašnjakom za ručni pogon je oko 84 kg, Valjci se izrađuju od gize ili nehrđajućeg čelika, a stalak u više veličina.