Lagana ili tanka su najčešće suha, niskoalkoholna vina, s malo suha ekstrakta i razmjerno malom ukupnom kiselošću.
teška ili gusta su jako alkoholna, jako ekstraktna i jako obojena vina. To su najčešće crna ili desertna vina s južnih vinorodnih područja. Ako nisu desertna i iznimno kvalitetna, služe za rezanje odnosno sljubljivanje s drugim vinima kojima nedostaje neki od navedenih sastojaka (alkoholi, bojila i sl.).
sluzava ili tegljiva su bolesna vina koja se pri prelijevanju vuku, što ostavlja loš dojam, pa nisu za promet dok se odgovarajućim enotehničkim zahvatima (otvorenim pretokom, sumporenjem i na druge načine) ta pojava ne ukloni.
kada je riječ o tekućosti vina moramo spomenuti i pojam tzv. površinske napetosti i viskoznosti. I jedan i drugi čimbenik uvjetovani su prisutnošću pojedinih sastojaka u vinu, naročito etanola i drugih alkohola, ali i kiselina, eteričnih ulja, estera itd. Od veće ili manje površinske napetosti i viskoznosti ovisi odnos faza (krute, tekuće i plinovite) i posebno ono što okom zamjećujemo, a to je oslobađanje plinova i drugih hlapljivih tvari iz vina.
Vidi: kako se najčešće vina opisuju prema boji i to kako boja bijelih vina, a kako opisivanje boje crnih (rujnocrvenih) vina.,
opisivanje živosti vina.
opisivanje vina dojmovima koje zapažamo osjetom njuha.
opisivanje dojmova okusa.
temeljne okusne značajke bijelih vina,
temeljne okusne značajke rujnocrvenih vina.